Uwaga: ta strona może używać plików cookies, jeśli chcesz tego uniknąć, wyłącz obsługę cookies w twojej przeglądarce

Stowarzyszenie

12 czerwca 1998 r. Biskup Kielecki Kazimierz Ryczan erygował Katolickie Stowarzyszenie Osób  Niepełnosprawnych ich Rodzin i Przyjaciół "NASZ  DOM"

Misja stowarzyszenia "Nasz Dom"

Stowarzyszenie stawia sobie za cel kontynuowanie i rozwijanie turnusów wczasorekolekcyjnych, a także, jak zapisano w jego Statucie: "promowanie wszechstronnego - duchowego, społecznego i psychofizycznego rozwoju osób niepełnosprawnych oraz poprawy ich sytuacji w rodzinie i społeczeństwie". Zadania, jakie Stowarzyszenie pragnie zrealizować są następujące:

  1. ubogacanie wiary: szerzenie wiedzy religijnej, prawd wiary i zasad moralnych,
  2. organizacja pomocy w różnych aspektach życia osobom niepełnosprawnym, ich rodzinom i opiekunom,
  3. propagowanie chrześcijańskiej wizji człowieka niepełnosprawnego - osoby zajmującej szczególne miejsce w życiu społeczeństwa i Kościoła,
  4. podejmowanie różnych inicjatyw społecznych i gospodarczych mających na celu pomoc osobom niepełnosprawnym, ich rodzinom i opiekunom,
  5. współdziałanie z innymi krajowymi i zagranicznymi organizacjami działającymi na rzecz niepełnosprawnych.

 

Stowarzyszenie ma swoją siedzibę w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie i tutaj włącza się aktywnie w organizacje turnusów wakacyjnych, różnych spotkań integracyjnych i szkoleń, a także, wraz z pracownikami, dba o rozwój i prawidłowe funkcjonowanie Domu. Stara się również zbierać środki materialne, z których jest wspierana bieżąca działalność Domu.
Dlatego chętnie zapraszamy do współpracy z nami sponsorów. Do Stowarzyszenia mogą należeć wszyscy chętni: zdrowi i niepełnosprawni - wszyscy, którzy pragną w imię miłości Chrystusa i bliĽniego być blisko drugiego człowieka i jego spraw. Do Stowarzyszenia należy obecnie ponad 300 osób (12.11.2006 r.) Są to osoby w różnym wieku, które na miarę swoich możliwości włączają się w jego działania.

10 LECIE KATOLICKIEGO STOWARZYSZENIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH ICH RODZIN I PRZYJACIÓŁ "NASZ DOM".
W PIEKOSZÓW

- 6 lipca 2008 r.

W niedzielę 6 lipca 2008 r. świętowaliśmy uroczyście 10 lat służby Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych ich Rodzin i Przyjaciół "NASZ DOM". O godzinie 10.00 zebrało się mnóstwo znajomych na placu przed wejściem do nowej części Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. Zaczęliśmy modlitwą i powitaniem zebranych przez Księdza Dyrektora Jana Jagiełkę. Nasz serdeczny Przyjaciel i Członek Honorowy Stowarzyszenia, Ksiądz Biskup Marian Florczyk, przewodniczył Mszy Świętej. W homilii ks. Witold Janocha podzielił się kilkoma ważnymi refleksjami o skarbie i wsparciu jakie w cierpieniu daje bycie razem. Dużo trudniej znosić ciężkie chwile życia w samotności. Serdeczne życzenia imieninowe oraz wdzięczność za spotkanie wyraziła na zakończenie Mszy Świętej Ewa Sałaj, Prezes Stowarzyszenia. Starała się nie ominąć żadnej osoby i abyśmy poczuli się jedną wielką wspólnotą razem z innymi organizacjami pozarządowymi; podkreśliła, że chociaż czasem trudno, to służba drugiemu człowiekowi "ma sens". Spotkanie prowadziła nasza kochana Malwinka z Jędrzejowa, zapowiadając program i animując śpiew i wspólne zabawy w małych przerwach organizacyjnych. Prawdziwą ucztę dla oczu i ducha sprawiły nam tańce wykonane przez zespół "Uśmiech" z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, dzięki życzliwości Pana Dyrektora Alojzego Sobury oraz Pani Krystyny Ściwiarskiej. Kolejną część spotkania stanowiły wspomnienia ks. Jana Jagiełki o powstaniu Stowarzyszenia oraz prezentacja multimedialna z komentarzem Ewy Sałaj, naszego jedynego czyli dziesięcioletniego Prezesa. Oglądanie fotografii z dziesięciolecia rozmarzyło nas co nieco. Następnie zasiedliśmy do stołów i zjedliśmy pyszny obiad.

Zapraszamy do galerii >>5.01.2009
BAL SYLWESTROWY 2008

Jadalnia Domu dla Niepełnosprawnych jak co roku zamieniła się w ostatnich dniach na salę balową, udekorowaną błękitnymi i srebrnymi balonikami choinką i pachnącymi stroikami w kolorach Bożego Narodzenia. Kilkunastoletnią tradycję należało uszanować i hucznie z modlitwą, zabawą i tańcem pożegnać stary 2008 - a przywitać Nowy 2009 Rok
Do wieczora 31 grudnia 2008 przybywali gości witani przez tajemniczego Z w białych rękawiczkach i stroju kominiarza z guzikami do chwytania na szczęścia na cały Nowy Rok. Każdy z bliska i z daleka z Dąbrowy Górniczej, Warszawy, Kielc, Końskich, Buska i innych okolic; słabszy i mocniejszy na ciele otrzymał bilet wstępu i mógł rozgościć się i przyjąć zaproszenie do kaplicy na nabożeństwo za zakończenie roku.. Na początek Ksiądz Dyrektor Jana Jagiełka wystawił Najświętszy Sakrament i w modlitwie przeplatanej kolędami dziękowaliśmy, uwielbialiśmy, przepraszaliśmy i prosiliśmy o błogosławieństwo na nowy odcinek naszego życia - czyli kolejny rok.
Gdy powróciliśmy na salę balową tam czekał już na wszystkich gorący posiłek, ażeby pokrzepić siły na całą noc. A potem uczestnicy balu poszli w tany, bo ten sam tajemniczy Z poprowadził poloneza po całej sali. Roześmiane twarze i piękne kreacje napełniły radością serca uczestników.
Tuż przed 23.00 ucichło na chwilę, gdyż przygotowano się do Eucharystii, którą celebrował ks. Dyrektor. W homilii podkreślił jak ważne jest w naszym życiu błogosławieństwo Boże udzielane przez ludzi nie tylko kapłańskie to na koniec każdej Mszy Świętej. Zatrzymał się też na fakcie, że Bóg rozpromienia nad nami swoje Oblicze i darzy pokojem - wtedy możemy faktycznie czuć się dziećmi.
W pierwszych minutach Nowego Roku składaliśmy sobie nawzajem serdecznie życzenia a potem już do rana z małymi przerwami na posiłki tańczyliśmy do upadłego.

 

 


WYNIKI WYBORÓW DO WŁADZ
Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych
ich Rodzin i Przyjaciół "NASZ DOM"
z dnia 18 listopada 2007 r.

ASYSTENT KOŚCIELNY

ks. Jan Jagiełka

PREZES

Ewa Sałaj

ZARZĄD GŁÓWNY

Zofia Wojtyna
Halina Burtnik
Ks. Marceli Frączek
Izabela Kalita
Marcin Szyposzyński
Edyta Domagała
Eugeniusz Gołąbek
Zdzisława Kowalska
Urszula Baturo

KOMISJA REWIZYJNA

Barbara Szyposzyńska
Jolanta Majchrzak
Stanisław Krężołek

SĄD KOLEŻEŃSKI

Bożena Rasińska
Marian Michalewicz
Jolanta Piotrowicz