Uwaga: ta strona może używać plików cookies, jeśli chcesz tego uniknąć, wyłącz obsługę cookies w twojej przeglądarce

Ognisko - 08.09.2018 r.

 W sobotę 8 września 2018 r., podczas ogniska zorganizowanego przy Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, uczestnicy turnusów rehabilitacyjnych chcieli zatrzymać w pamięci  wakacyjne przeżycia.

Wspólne świętowanie zaczęło się o godz. 12.00 Eucharystią odpustową  przy  piekoszowskim Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia. W tym roku parafia przeżywa Jubileusz 50-lecia koronacji cudownego wizerunku Maryi. Głównym celebransem był abp Jan Paweł Lenga - emerytowany biskup Karagandy.

 

W homilii abp Tomasz Peta, metropolita Astany w Kazachstanie,  wymienił zagrożenia i niszczące idee przewalające się przez świat: idee bezbożnictwa i braku rozumu. Podkreślił heroiczną i patriotyczną postawę apostoła Kazachstanu, bł. ks. Władysława Bukowińskiego. ?Jako kapłan pracował przez kilka lat w archidiecezji krakowskiej. Następnie poprosił, aby móc pracować na Wschodzie. Wyjechał do Łucka (?). Tutaj zastała go II wojna światowa i rozpoczęła się jego długa droga krzyżowa. Wielokrotnie więziony, przeżył nawet rozstrzelanie w więzieniu w Łucku (?). Sam prosił władze ZSRR o pozwolenie pozostania na Wschodzie, gdy chcieli go wysłać do Polski?. Dziś ciało bł. Władysława spoczywa w nowej, pięknej katedrze w Karagandzie, którą budował obecny na uroczystościach abp Jan Paweł Lenga.

Abp Peta opowiedział też o opiece Matki Bożej nad głodującymi Polakami, zesłańcami w Oziornoje, ich ufnej modlitwie różańcowej i o cudownym wydarzeniu, dotyczącym miejscowego jeziora. Powiedział: ?Począwszy od 25 marca 1941 r., w ciągu dwu dni powstało na skraju wioski z topniejącego śniegu ogromne jezioro (?). Jezioro to bardzo szybko napełniło się niewyobrażalną ilością ryb? (?). ?Mieszkańcy Oziornoje  przyjęli to wydarzenie jako znak, jako odpowiedź Pana Boga na ich modlitwy?.

Po smacznym obiedzie, mimo małego deszczu, wyszliśmy z domu i kilka kolejnych godzin wesoło spędziliśmy przy ognisku, jak w wakacje. Nie brakło śpiewu, przyjaznych rozmów  i smakołyków.

Zapraszamy na kolejne spotkanie - 18 listopada.