Uwaga: ta strona może używać plików cookies, jeśli chcesz tego uniknąć, wyłącz obsługę cookies w twojej przeglądarce

Biskup Kielecki Jan Piotrowski na turnusie

We wtorek 16 sierpnia Biskup Kielecki Jan Piotrowski przyjechał z wizytą do Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. 

O godz. 16.00 uczestnicy turnusu rehabilitacyjnego, ostatniego w tym sezonie, powitali w świetlicy Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Wspominano historię wczasorekolekcji zainicjowanych w 1980 r. przez  Sługę Bożego ks. Infułata Wojciecha Piwowarczyka. Ksiądz Dyrektor Jan Jagiełka i Barbara Sz. wymieniali miejscowości dokąd jeździli. Trudne warunki lokalowe  towarzyszyły prawdziwie wspaniałym rekolekcjom. Charakterystyczne wtedy były dni adoracji z postem o chlebie i wodzie, dni misyjne z misjonarzami, lub filmami o pracy w różnych zakątkach świata, oraz zachęty do małych wyrzeczeń w konkretnych intencjach. Biskup Jan, zapytany o pobyt na misjach, chętnie opowiedział o swoim powołaniu realizowanym od lat 80-tych XX w., o szczegółach ewangelizacji w afrykańskiej dżungli  w Kongo i o trudnych warunkach służby w Peru. Bardzo serdecznie prosił o modlitwę za księży misjonarzy z diecezji kieleckiej i za siebie.

 

O 17.00 rozpoczęła się Eucharystia za wszystkich korzystających z pomocy Domu dla Niepełnosprawnych. W homilii, Biskup Ordynariusz  wyjaśnił nam, że ucho igielne nie ma nic wspólnego z igłą do szycie ? to brama w Jerozolimie ? taka wąska, że przecisnąć się może człowiek bez bagażu ? czyli ubogi, na pewno nie wielbłąd ? symbol bogactwa, bo objuczony towarami kupieckimi na sprzedaż. Chodziło o postawę serca wobec dobroci i miłosierdzia Boga. Cytując słowa psalmu pytał czym jest człowiek, ze Bóg o nim pamięta i troszczy się o niego? Czy umiemy wyciągać ręce jak dzieci po łaski? A może staramy się o zabezpieczenia na ludzki sposób? Celowo wybrał w Mszale modlitwy o wzajemną miłość, abyśmy jak najlepiej realizowali Jubileuszowe wezwanie Papieża Franciszka do bycia miłosiernymi jak Bóg Ojciec.   

Leon na wózku elektrycznym, dziękując nazwał Księdza Biskupa wielkim, dlatego, ze znajduje czas dla chorych i niepełnosprawnych, uważając ich za ważnych. Podarował serce wykonane przez uczestników z obietnicą wdzięcznej modlitwy za naszego Biskupa. Zakończył podziękowanie słowami ?do zobaczenia za rok?. Przed udzieleniem zebranym apostolskiego błogosławieństwa Biskup Jan pochwalił dwie dziewczyny na wózkach - czytającą Anię i śpiewającą Dominikę. 

 Radosnym, końcowym akcentem wizyty była wspólna kolacja z Biskupem w jadalni naszego Domu. Wszyscy z podziwem spoglądali na odnoszących naczynia księży z biskupem na czele.