Uwaga: ta strona może używać plików cookies, jeśli chcesz tego uniknąć, wyłącz obsługę cookies w twojej przeglądarce

Dzień Chorego 2016

 XXIV Światowy Dzień Chorego 2016

11 lutego 2016 r. w kościele św. Stanisława, biskupa i męczennika na Barwinku w Kielcach kilkaset osób świętowało XXIV Światowy Dzień Chorego. Spotkali się ludzie chorzy, niepełnosprawni i ich opiekunowie z Kielc i okolic, liczna grupa osób na wózkach inwalidzkich, podopieczni warsztatów terapii zajęciowej, ośrodków pomocy społecznej i wolontariusze  oraz  wiele osób chcących pomodlić się w intencji potrzebujących. Mszy Świętej przewodniczył Biskup Ordynariusz Diecezji Kieleckiej Jan Piotrowski.

Foto - Janusz Kamiński Studio "Kamyk"

 W homilii Biskup Kielecki zauważył, że cierpienie jest zawsze wielką zagadką, niezależnie od kultury i religii. Cierpienie jest wliczone w życie człowieka, ale pełni bardzo  ważną rolę. Ostatecznie jako ludzie wierzący chcemy patrzeć z Bożej perspektywy, że wszystkie trudy i cierpienia, niekoniecznie najpiękniejsza szata życia, mają jakiś sens. Kto idzie z Bogiem, niekoniecznie sobie życie ułatwia, ale rozumie. Podkreślił, że chorzy i zdrowi są dla siebie nawzajem darem, mówił także o zbawczej wartości cierpienia. ? ?Z Jezusem nic się nie traci? ? podkreślał bp Piotrowski. Hierarcha zawierzył chorych opiece Matki Bożej, ?która ma miłosierne oczy i serce?.

 Z chorymi przybyła liczna grupa wolontariuszy, m.in. z Ośrodka Szkolno?Wychowawczego w Podzamczu Chęcińskim i Zespołu Szkół Ekonomicznych z Kielc, a także klerycy z seminarium.

 Oprawę liturgiczną i muzyczną wydarzenia przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej. Oni tez przedstawili na początek kilkunastominutowy montaż słowno-muzyczny z pokazem multimedialnym. Recytowali fragmenty książki ?Oskar i róża? oraz przypomnieli urywki filmowe wypowiedzi Św. Jana Pawła II dotyczące Dnia Chorego. Ponadto, dzięki szkolnym inicjatywom, zebrali fundusze i zakupili dwa telewizory dla Hospicjum im. bł. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach.

 Podczas Mszy Św. chętni przystąpili do Sakramentu Namaszczenia Chorych. Po Koronce do Miłosierdzia Bożego zebrani wysłuchali referatu prawnika na temat możliwości uzyskiwania bezpłatnych porad prawnych przez osoby bezrobotne, starsze i wykluczone.

 Mszę z Biskupem Kieleckim koncelebrowali m.in.: ks. dr Jan Jagiełka ? dyrektor Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, dyrektor Caritas kieleckiej: ks. dr Stanisław Słowik, ks. dr hab. Witold Janocha ? krajowy duszpasterz sportowców niepełnosprawnych, zastępca Dyrektora Caritas ks. kan. Krzysztof Banasik, a także ks. prałat Marian Janus ? miejscowy proboszcz.

 Hasło tegoroczne to - ,,Zawierzmy się Jezusowi miłosiernemu jak Maryja: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie." (J 2,5).