Uwaga: ta strona może używać plików cookies, jeśli chcesz tego uniknąć, wyłącz obsługę cookies w twojej przeglądarce

XV Rajd Świętokrzyski

 XV Jubileuszowy  Rajd Pielgrzymkowy -  27 września 2014 r.

 W tegorocznym rajdzie wzięło udział 5 127 turystów-pielgrzymów, którzy wędrowali 15 trasami. Rajdowe grupy prowadziło 117 przewodników świętokrzyskich. Do uczestników rajdu dołączyło blisko 50 pątników, którzy z Kielc wyruszyli rowerami na czele z biskupem Marianem Florczykiem. Nie brakło i naszej czternastoosobowej delegacji osób niepełnosprawnych z opiekunami. Tak jak poprzednio trzykrotnie pokonaliśmy najkrótszą trasę na Święty Krzyż, ale frajda była przednia. Jak wszyscy uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w tłumie, który pięknie widać z wieży widokowej na zdjęciu obok. 

 

 Uroczystej Mszy św. polowej koncelebrowanej przez biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, biskupa radomskiego Henryka Tomasika, biskupa pomocniczego Mariana Florczyka i 79 kapłanów przed zachodnim skrzydłem klasztoru przewodniczył biskup kielecki Kazimierz Ryczan.

 ?Nieraz prosimy Chrystusa o pomoc w różnych sprawach. Oczekujemy od Niego odpowiedzi na najważniejsze pytania. On nigdy nie pozostaje obojętny i wychodzi naprzeciw naszym potrzebom. Jednak Syn Boży przyszedł na ziemię aby dać nam samego siebie, całego siebie. On chce abyśmy oddali się mu całkowicie, ale w zamian daje siebie. Nie bójmy się tej niezwykłej wymiany: wszystko za wszystko? ? mówił bp Nitkieiwicz.

 Pielgrzymi modlili się za papieża Franciszka i św. Jana Pawła II ? Honorowego Przewodnika Świętokrzyskiego, a także diecezje: kielecką, sandomierską i radomską wraz z biskupami, za Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej radującymi się z odbudowania wieży, za księży obchodzących jubileusze kapłaństwa, za uczestników rajdu i ich rodziny oraz przewodników świętokrzyskich PTTK.

 Inicjatorem Rajdu, który jest największą tego rodzaju imprezą turystyczną w kraju, był ordynariusz kielecki bp Kazimierz Ryczan. W pierwszym, zorganizowanym w roku 2000 wzięło udział ponad tysiąc osób. W następnym roku do rajdu dołączyli pątnicy z diecezji sandomierskiej, a w 2002 r. z radomskiej.

 Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

 Organizatorem rajdu jest Diecezja Kielecka i Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach.

 Cele Rajdu:
- pokłon Relikwiom Krzyża Świętego,
- poznanie historii klasztoru na Łyścu,
- podziwianie piękna Gór Świętokrzyskich,
- kształtowanie postaw i zachowań w duchu wzajemnej miłości międzyludzkiej i poszanowania otaczającego świata.