Uwaga: ta strona może używać plików cookies, jeśli chcesz tego uniknąć, wyłącz obsługę cookies w twojej przeglądarce

20.30 - różaniec o zatrzymanie pandemii

Kapłani modlą się na różańcu o 20.30 od 14 marca 2020 r.
jak informuje Oficjalna Strona Diecezji Kieleckiej.

W jedności wołajmy do Boga przez ręce Matki Bożej Miłosierdzia
o zatrzymanie pandemii koronawirusa.

Módlmy się w intencji osób chorych
oraz tych, którzy się nimi opiekują,
jak również służb medycznych i sanitarnych,
a także o pokój serca i łaskę nawrócenia.

 Święty Sebastianie - módl się za nami!
Święty Rochu - módl się za nami!
Święta Rito - módl się za nami!
Święta Rozalio - módl się za nami!
Święty Antoni - módl się za nami! 

Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny
- zmiłuj się nad nami!
Od powietrza, głodu, ognia i wojny - wybaw nas, Panie!
Od nagłej i niespodziewanej śmierci - zachowaj nas, Panie!
My grzeszni, Ciebie Boga prosimy - wysłuchaj nas, Panie! 

1 marca 2020 modlitwa z chorymi o zatrzymanie epidemii

"GDY MYŚLIMY O CHOROBIE DOTYKAMY TAJEMNICY”- mówił ks. bp Marian Florczyk

Ksiądz Biskup Marian Florczyk przybył do Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie w niedzielę 1 marca, aby modlić się o cud zatrzymania epidemii koronawirusa. 

Z wielką ufnością do Matki Bożej łaskami słynącej od ponad 300 lat w Piekoszowie i Pani Ostrobramskiej, od ponad 25 lat pochylonej nad chorymi w kaplicy Domu dla Niepełnosprawnych prosił za zarażonych, posługujących im i cały świat.  O godz. 10.00 celebrował Eucharystię wraz z ks. Michałem Haśnikiem, zawierzając Jej zakażonych i prosząc o pokój dla miejsc i ludzi bezpośrednio dotkniętych epidemią. W homilii zatrzymał się nad tajemnicą cierpienia. Wzywał na pomoc świętych Sebastiana, Rocha, Rozalię, Antoniego, którzy w przeszłości przyczynili się do wstrzymania zarazy. Posłużył się historią Hioba by podkreślić, że z każdego zła może wypłynąć dobro jeśli człowiek powierzy swój los Bogu. Podkreślił, że gdy myślimy o chorobie dotykamy tajemnicy. Ile dobra rodzi się w czasie choroby – pytał i doceniał służbę opiekujących siępracowników, czy członków rodzin, która przecież bardzo często wiąże się ze współczuciem i delikatną wyrozumiałością. Przytoczył też przykład olimpijczyka, złotego medalistę, którego dotknęła choroba i dziś w swoim domu ma kaplicę, aby się modlić. Zwierzył się, ze to łóżko szpitalne nauczyło go mądrości.  Na zakończenie przed błogosławieństwem poprosił zebranych o duchową łączność i odczytał słowa ufnej modlitwy do Boga.  

 Poniżej propozycja krótkiej modlitwy w tej intencji:

Ojcze nasz, pełni ufności prosimy Ciebie,
aby koronawirus z Wuhan nie siał więcej zniszczeń
i aby udało się jak najszybciej opanować epidemię.
Prosimy, abyś przywrócił zdrowie zakażonym
i pokój miejscom, do których koronawirus już dotarł.
Przyjmij tych, którzy zmarli na skutek tej choroby, pociesz ich rodziny.
Wspieraj i chroń personel medyczny zwalczający wirus,
inspiruj i błogosław tym, którzy starają się opanować sytuację.
Panie Jezu, lekarzu naszych dusz i ciał, czujemy się bezradni
w tej sytuacji ogólnoświatowego zagrożenia, ale ufamy Tobie,
udziel nam pokoju i zdrowia.
Matko Boża, chroń nas i opiekuj się nami,
prowadź nas w miłości do Twojego Syna, Jezusa. Amen.

9.02.2020 - XXVIII Światowy Dzień Chorego

«Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię» (Mt 11, 28)

Uroczyste świętowanie rozpoczęła modlitwa różańcowa o godz. 11.00. Następnie o 11.30 Ksiądz Dyrektor Domu Jan Jagiełka celebrował Eucharystię z Sakramentem Namaszczenia Chorych.  W homilii usłyszeliśmy przesłanie Papieża Franciszka o posłudze personelu medycznego i innych opiekujących się, którzy łagodnością, pokorą i dobrocią przynoszą ulgę w cierpieniu. W ten sposób Jezus Chrystus przychodzi do chorych ze swą bliskością zrozumieniem i wsparciem.. Druga część homilii przybliżyła zebranym życie i działalność błogosławionej pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej, której relikwie znajdują się w kaplicy Domu od 1 lutego. Była organizatorką domowej i parafialnej opieki nad cierpiącymi. Z jej inicjatywy odbyły się pierwsze w Polsce rekolekcje dla chorych. Marzyła o takim jak nasz domu z wczasorekolekcjami, rehabilitacją i pielęgnacją osób niepełnosprawnych, starszych, przewlekle chorych.  Każdy mógł ucałować relikwie na zakończenie Mszy Świętej, po błogosławieństwie.

Po obiedzie z deserem słuchaliśmy poezji patriotycznej, recytowanej przez Pana Stanisława, przeplatanej wspólnym śpiewem przy akordeonie Pana Zygmunta.  

 

Serdecznie dziękujemy Państwu Iwonie i Krzysztofowi
oraz Uczniom SP w Rykoszynie za pomóc w organizacji spotkania.

Relikwie Hanny Chrzanowskiej w naszej kaplicy

W dniach od 1 do 8 lutego 2020 gościmy w kaplicy Domu dla Niepełnosprawnych relikwie błogosławionej Hanny Chrzanowskiej. Pracownicy Domu, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej, pacjenci Oddziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej i Zakładu Opiekuńczo Leczniczego oraz osoby przebywające w lokalach aktywizujących poznają życie i dzieło tej niezwykłej pielęgniarki. Modlitwy wspólne i indywidualne wraz z ucałowaniem relikwii błogosławionej pokrzepiają duchowo zarówno personel na co dzień posługujący chorym i niepełnosprawnym, jak również ich samych.

Hanna Chrzanowska - SUMIENIE POLSKIEGO PIELĘGNIARSTWA była prekursorką pielęgniarstwa domowego w Polsce. Tej idei poświęciła całe swoje dorosłe życie.    W latach 50-tych, po swoim nawróceniu, Chrzanowska stworzyła również rozległy system pielęgniarstwa parafialnego.  Odnajdywała Chrystusa w melinach, ruinach, zawszonych i zapluskwionych osobach, które zostały pozostawione same sobie. 

Matka polskiego pielęgniarstwa domowego, blisko współpracująca z ówczesnym biskupem krakowskim, Karolem Wojtyłą, zasługuje na poczesne miejsce w panteonie wielkich Polaków. Poświęcenie Hanny Chrzanowskiej dla drugiego człowieka – szczególnie tego najbardziej potrzebującego – jest przykładem godnym naśladowania.

 Opowieść o życiu Hanny Chrzanowskiej warto rozpocząć od końca. Jej pogrzebowi przewodniczył późniejszy papież Jan Paweł II. Żegnana przez tysiące krakowian, spoczęła na cmentarzu Rakowieckim. Jednak jej testament do dzisiaj jest jak najbardziej aktualny. W Rachunku sumienia pielęgniarki możemy dostrzec te cechy, które później wyniosły ją na ołtarze. Jej dokonania dzisiaj nie wylądowałyby na pierwszych stronach gazet i na czołówkach portali, jednak mimo braku medialności, zasadzają się na tym, co najważniejsze: miłości do drugiego człowieka. 

 

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej.
 
Rachunek sumienia pielęgniark

Kolędnicy z Rykoszyna

15 stycznia br. przyjechali do naszego Domu kolędnicy ze Szkoły Podstawowej z Rykoszyna. Wesoły spektakl wydarzeń z Bożego Narodzenia, oraz śpiew kolęd i pastorałek poruszyły serca, dodały uśmiechu i obudziły ciepłe wspomnienia w widzach. 

  

 Serdecznie dziękujemy  Pani Iwonie Wijas za przygotowanie zespołu aktorów amatorów i wizytę z przesłaniem życzliwości.