Uwaga: ta strona może używać plików cookies, jeśli chcesz tego uniknąć, wyłącz obsługę cookies w twojej przeglądarce

Ewa Sałaj

Czy wiecie dlaczego nasze Stowarzyszenie zabiegało o nominację Ewy Sałaj do nagrody "Świętokrzyskiego Anioła Dobroci" 2019?

Kto by nie znał uśmiechniętej i życzliwej Ewy, która mimo konieczności poruszania się na wózku inwalidzkim nieustannie chce nieść wsparcie spotkanym ludziom. Często mimo zmęczenia cierpliwie kontynuuje rozmowy, również telefoniczne, żeby udzielić kompetentnych rad . 

W 1992 r. uległa wypadkowi komunikacyjnemu i z uszkodzonym rdzeniem kręgowym usiadła na wózek inwalidzki. Po kilku latach niezbędnych zabiegów medycznych i szarpania się ze sobą o nową tożsamość dziś mówi o drugim życiu. Dlatego bardzo chętnie spotyka ludzi, którzy doświadczyli podobnej sytuacji życiowej, żeby im i ich rodzinom nieść ulgę, poradzić co robić w nowej sytuacji. 

Jest koordynatorem Fundacji Aktywnej Rehabilitacji w województwie świętokrzyskim – wyszukuje osoby po wypadkach komunikacyjnych, skokach do wody, upadkach z wysokości. 

W 1996 roku przyjechała na pierwszy wakacyjny turnus do Piekoszowa i tak się zaczęło... Od października 1997 - do kwietnia 1998 uczestniczyła w trzech spotkaniach założycielskich Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych ich Rodzin i Przyjaciół „NASZ  DOM”. Została wybrana na Prezesa i ofiarnie pełniła tę funkcję do 2016 r., a obecnie jest Wiceprezesem. Wiele czasu spędziła w urzędach zabiegając o załatwienie trudnych problemów życiowych osób niepełnosprawnych i ich rodzin (m.in. likwidacji barier architektonicznych, dostosowaniu łazienki, mieszkania, montowania windy). 

W lipcu 2001 r. zorganizowała w Domu w Piekoszowie pierwszy turnus rehabilitacyjny z elementami aktywnej rehabilitacji. Dla tych, którzy muszą poruszać się na wózkach inwalidzkich to niezbędne szkolenie wykonywania podstawowych czynności życiowych (trening kondycyjny, przesiadanie z łóżka na wózek, z wózka do samochodu, postępowanie w przypadku odleżyn, pokonywanie przeszkód, schodów itp.). W latach 2003-2007 odbywały się po dwa takie turnusy. 

Od wielu lat, jako członek Zarządu Świętokrzyskiego Konwentu Osób Niepełnosprawnych i Pacjentów w Kielcach, integruje w naszym województwie inicjatywy organizacji osób niepełnosprawnych z różnymi dysfunkcjami. Na spotkaniach integracyjnych, organizowanych przez Dom dla Niepełnosprawnych, bardzo często możemy dowiedzieć się od Ewy o aktualnych działaniach, programach, projektach dla środowiska osób niepełnosprawnych.